środa, 1 października 2014

Osiągnięcia cywilizacji starożytnej Mezopotamii

SZTUKA STAROŻYTNEJ MEZOPOTAMII


Mezopotamia jest miejscem, gdzie rozwinęło się wiele starożytnych cywilizacji. Ludzie działali artystycznie w dorzeczu rzek Tygrys i Eufrat. Zaczęło się to w okresie VI tysiąclecia p.n.e i trwało do VI wieku p.n.e, czyli do upadku ostatniego niezależnego państwa na tym terenie. Starożytne cywilizacje były najpierw znane z przekazów pozostawionych po starożytnych Grekach jednak potem w XIX wieku zostały przeprowadzone przez amatorów pierwsze badania archeologiczne. Jednym z najcenniejszych znalezisk były tabliczki gliniane pokryte pismem klinowym.Przez ich odczytanie rozpoczął się czas poznawania dziejów Mezopotamii. Pierwszą cywilizacją Mezopotamii byli Sumerowie tzw. Tajemny lud. Jedną z ich budowli był Ziggurat-sztuczna góra, budowana w celu zbliżenia się do Boga(zdjęcie wyżej). Również do dzieł Sumerów możemy zaliczyć:

1. Stele z kodeksem Hammurabiego 
2. Sztandar królewski z Ur
3. Bramę Isztar 
4. Lamassu 
 



                       MEDYCYNA MEZOPOTAMII

W Mezopotamii sposób leczenia nie różniły się zbytnio sposobami w innych cywilizacjach starożytnych. Jedyną różnicą był podział na specjalizacje lekarskie-trzy grupy lekarzy i każdy z nich zajmował się inną dziedziną. Leczenie ludzi przeważnie polegało na rytuałach, które miały na celu odpędzenie złych duchów z duszy. Istniało takie coś jak przepowiadanie z wątroby. Już wtedy ludzie wiedzieli jak opatrzyć ranę lub wyleczyć złamanie. Sposoby zapisywano na glinianych tabliczkach i przekazywano z pokolenia na pokolenie. Podawanie leków korelowało z datą, porą dnia oraz układem gwiazd. W kodeksie Hammurabiego jest mowa o zapłatach za operację. Kary za nieudaną operacją były wysokie np. amputacja ręki, wyłupanie oka, w najgorszym przypadku-śmierć. Było to jedną z przyczyn ograniczenia rozwoju medycyny. Nie każdy mógł sobie pozwolić na leczenie, gdyż ceny były wysokie. Większość musiała ograniczyć się do metody opisanej przez Heroda, czyli wystarczyło wystawić chorego na widok publiczny, a każdy przechodzień udzielał mu rad jak trzeba postępować. Leczeniem zajmowali się kapłani. Wyróżnia się trzy grupy lekarzy: Baru, Ashipu i Asu. 

 

MATEMATYKA W MEZOPOTAMII

W Mezopotamii rolę ośrodka naukowego grał Babilon. Po nastaniu panowaniu Greków sumeryjska matematyka połączyła się z grecką. Od połowy XIX wieku odnaleziono ponad 400 glinianych tabliczek zapisanych pismem klinowym. Niektóre z nich wyglądają na pracę domowe z matematyki. Najstarsze źródła matematyczna pochodzą od Sumerów. Stworzyli oni 3000 przed naszą erą złożony system miar. Około 2500 p.n.e zapisali tabliczkę mnożenia,zmagali się z zadaniami geometrycznymi, potrafili dodawać i odejmować oraz dzielić. Większość glinianych tabliczek dotyczy ułamków, algebry, równań liniowych, kwadratowych oraz sześciennych. Babilońscy matematycy używali systemu sześćdziesiątkowego. Ludzie posługują się nim do dzisiaj. System Babilończyków był prawdziwym systemem pozycyjnym w odróżnieniu do zapisów Egipcjan, Greków i Rzymian.  źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_matematyki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz